Farmasi'ye Kayıt Ol


Geri Dön

B12 Vitamini

Suda çözünebilir vitaminlerden biri olan B12 vitamini, vücudumuz tarafından üretilemez ve yediğimiz gıdalar ile vücudumuza alabildiğimiz bir vitamin türüdür. B12 vitaminin diğer adı kobalamindir.

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde etken rol oynayan B12 vitamini, DNA üretiminde etkin rol oynar, aynı zamanda sinir hücrelerinin korunmasında önemli etkilere sahiptir.

 

Nelerde bulunmaktadır?

İstiridye ve midye gibi kabuklu deniz hayvanlarında, bezelye, barbunya, maydanoz, taze fasulye, dana karaciğeri, uskumru, ton balığı, somon, kırmızı et, süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalarda B12 vitamini bulunmaktadır.

Bu gıdaların az tüketilmesinden veya hiç tüketilmemesinden kaynaklanan B12 vitamini eksikliğinde gıda takviyeleri bir çözüm olmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliğinde ne olur?

Baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat dağınıklığı, el ve ayaklarda uyuşma, kabızlık,ağız içinde yaralar(aft), ruh halinde dalgalanmalar ve özellikle depresyon en çok görülen sorunların başında gelmektedir.

 

Faydaları nedir?

  • Hücre yaşlanmasının önüne geçer.
  • Sinir hücrelerinin onarılmasında önemli rol oynar ve sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Derinin yenilenmesine etkili olup, sağlıklı saç, tırnaklar ve cilt için temel bir ihtiyaç olarak görülmektedir.
  • Vücudun enerji kullanımını arttırarak halsizlik ve bitkinliğin giderilmesinde yardımcı olur.

  • Karbonhidratın enerjiye çevrilmesini ve dolayısıyla şeker kullanımının iyileştirilmesini sağlayarak beynin ihtiyacı olan şekerin üretilmesine yardımcı olur ve bu sayede unutkanlığın giderilmesini sağlar.

Kimler B12 vitamini takviyesi almalıdır?

Depresyon rahatsızlığı yaşayanlar en çok B12 vitamin ihtiyacı olan gruptur.

Bunun yanı sıra yaşlılıktan kaynaklanan mide sorunları nedeni ile B12 alımı azalabilir. Böyle durumlarda farklı yollardan B12 mutlaka alınmalıdır. Uzun süre halsizlik şikâyeti olanlar ve unutkanlık problemi yaşayanlarında B12 takviyesi alması gerekmektedir.

B12 ihtiyacı uzun süre sağlanmazsa kalıcı hasarlara yol açmaktadır.

Sprey kullanım ile B12 vitamininin kolayca emilip beyin bariyerine ulaşımı ve aktif koenzim formu olan metilkolabalamin, beyin bariyerini geçerek anında fonksiyonlarına başlayarak faydalı hale gelir. Bu sayede hızlı etkileşim ile sorunların kısa sürede çözülmeye başlamasına yardımcı olur.

Bir yorum bırakın:
Yorumlar

Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış.